Dodany: 2015-07-21 14:19:26

Odwrócona osmozaW dzisiejszych czasach znamy bardzo wiele sposobów na skuteczne oczyszczanie wody. Odwrócona osmoza jest sposobem na uzyskanie krystalicznie czystej i przejrzystej wody, która jak wiemy jest podstawowym składnikiem niezbędnym do życia. Na czym polega zjawisko odwróconej osmozy?

 

Jak wiemy z lekcji fizyki osmoza jest dyfuzją substancji przez błonę, zaś proces odwrócony polega na wymuszonym przejściu rozpuszczalnika przez błonę pomiędzy dwoma roztworami o zróżnicowanym stężeniu. Zjawisko to w znacznym stopniu wykorzystywane jest w oczyszczalniach ścieków, tak oczyszczona przez filtry woda może być poddana dalszej obróbce.

 

Popularne w naszych domach filtry woda niekoniecznie działają aż tak skutecznie jak zjawisko odwróconej osmozy, które jest przydatne również w przypadku odsalania morskiej wody. Jeśli więc interesuje nas zagadnienie oczyszczania ścieków czy problematyka związana ze słoną wodą to filtry woda wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy na pewno okaże się niezwykle ciekawe..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Odwrócona osmoza
Nick: